پرسش از ما پاسخ از شما: در بورس سرمایه‌گذاری کنیم یا نکنیم؟ (تجربه شما چیست؟)

ساخت وبلاگ
چکیده : مقدمه ۱: اگر پیگیر بخش نظرات سایت باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بخش نظرات برخی مطالب مملو از نکات... با عنوان : پرسش از ما پاسخ از شما: در بورس سرمایه‌گذاری کنیم یا نکنیم؟ (تجربه شما چیست؟) بخوانید :

مقدمه ۱: اگر پیگیر بخش نظرات سایت باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بخش نظرات برخی مطالب مملو از نکات جالبی است که در حقیقت تجربیات مخاطبانی است که از طریق جستجو وارد آن مطلب شده‌اند؛ مثل مطالب زیر:

- کدام دانشگاه بروم؟ دولتی؟ آزاد؟ علمی-کاربردی؟ غیرانتفاعی؟
- خانم ها در چه رشته هایی موفق تر هستند؟ آقایان در چه رشته‌هایی؟ (به ویژه در زمینه کامپیوتر)
- معضلی به نام « قاریق بچه »!
و...

این تجربیات خیلی ارزش دارد. گاهی شما در چند جمله تجربیاتی که یک نفر در یک عمر و با کلی سختی کسب کرده را به دست می‌آورید.

مقدمه ۲: این روزها نوعی وبلاگ‌نویسی در بین سایت‌های خارجی مرسوم شده است که در آن، به جای اینکه وبلاگ‌نویس به مخاطب اطلاعات بدهد، وبلاگ‌نویس سؤالی را مطرح می‌کند و این مخاطبان هستند که در ذیل آن مطلب اطلاعات خود را بیان می‌کنند! این یکی از بهترین ایده‌هایی است که در وبلاگ‌نویسی اخیراً دیده‌ام که جای آن در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های ایرانی خالی است؛ بنابراین ما با راه‌اندازی شاخه «پرسش از ما پاسخ از شما» استارت این کار را در آفتابگردان می‌زنیم. از این پس، هر از چند گاهی برعکسِ مطالب گذشته که من تجربیاتم را در اختیار شما قرار می‌دادم، از شما تقاضا می‌کنم که شما تجربیات عملی خودتان را در مورد برخی موضوعات در اختیار من و البته دیگر مخاطبانی که مطلب را دنبال می‌کنند قرار دهید. امیدوارم همه در این زمینه واردِ گود شوند و کوچک‌ترین تجربیاتی که دارند را بیان کنند که این قطعاً بیشتر از همه برای خودشان فایده خواهد داشت همانطور که نوشتن از تجربیات در آفتابگردان، بیش از همه برای خود من فایده داشته. (به طور مثال در حین نوشتن یک مطلب چون مجبورم با سند صحبت کنم کلی جستجو انجام می‌دهم و به مطالب نابی می‌رسم که نمی‌دانستم و اینکه نوشتن از یک چیز باعث تثبیت در ذهن می‌شود و خیلی مزایای دیگر...)

پرسش اول: در بورس سرمایه‌گذاری کنیم یا نکنیم؟

یکی از چیزهایی که بچه‌های معتقدتر را عذاب می‌دهد این است که پولی که در بانک و در حساب سودده گذاشته‌ام، نکند سود آن حکم ربا داشته باشد؟ هر چند که ما از نظر شرعی کلاه‌شرعی‌هایی برایش درست کرده‌ایم و مثلاً بانک را وکیل خود در سرمایه‌گذاری در کارهای مفید مشخص کرده‌ایم و سرمایه‌گذاری یکی از پسندیده‌ترین کارها است (همانطور که حضرت خدیجه سرمایه‌ای داشت و به دیگران و از جمله به پیامبر می‌داد که با آن تجارت کنند و در سود آن شریک می‌شد) اما دو ابهام وجود دارد: ۱- آیا بانک واقعاً آن پول را در کارهای تجاری مفید سرمایه‌گذاری می‌کند یا اینکه آن را وام می‌دهد به دیگران؟ که اگر وام بدهد و سود ربوی بگیرد، ما هم به نوعی شریک در آن رباخواری هستیم. که البته این را اینطور رفع می‌کنند که اولاً اگر چنین کند، این گناه بانک است و به ما ربطی ندارد. ثانیاً وام هم نوعی سرمایه‌گذاری است و بانک در حقیقت دارد در خرید خانه و... با وام‌گیرنده شریک می‌شود. ۲- اگر ابهام اول را هر طور شده رفع کنیم، این ابهام ظاهراً فعلاً رفع نشده: در سرمایه‌گذاری شما باید شریک سود و زیان باشید. نمی‌توانید قید کنید که من فقط شریک سود هستم! این ربا می‌شود. اما همانطور که می‌دانید بانک‌ها ضمانت می‌کنند که مثلاً حتماً‌ به شما ۱۰ درصد سود بدهند و این، کار را خراب و شبهه‌برانگیز می‌کند!

هر چند بانک‌هایی مثل مهر اقتصاد مثلاً در بحث تأمین سلاح نیروهای مسلح و ساخت و سازها و غیره سرمایه‌گذاری می‌کنند و واقعاً اگر پول‌های مردم در این بانک و امثال آن نباشد پروژه‌های نظامی و عمرانی کشور می‌لنگد، اما ابهامی که عرض کردم باعث می‌شود انسان کمی با شک و شبهه به سود بانکی نگاه کند و من افراد معتقدی را می‌شناسم که پول خود را در حساب قرض‌الحسنه می‌گذارند و قید میلیون‌ها تومان سود آن را می‌زنند.

اگر کسی بخواهد سرمایه خود را به گردش درآورد و از طرفی در بانک سرمایه‌گذاری نکند، بهترین و معنوی‌ترین کار، سرمایه‌گذاری در بورس است. بورس، ایده‌ی بسیار بسیار مفیدی برای همه جوامع است که کاملاً مورد پسند اسلام است. بسیاری از شرکت‌های ایران و دنیا با سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خود در بورس می‌چرخند... در این نوع سرمایه‌گذاری شما شریک سود و زیان آن شرکت هستید و ابهام ربا در آن وجود ندارد.

به هر حال، مدتی هست که قصد دارم مبلغی از سرمایه‌ام را در بورس سرمایه‌گذاری کنم و تجربه سرمایه‌گذاری در بورس را کسب کنم.

https://img.aftab.cc/news/96/bourse.jpg

زمانی که سربازمعلم بودم، معلم‌هایی داشتیم که در بورس سرمایه‌گذاری کرده بودند و می‌آمدند کارگاهی که من بودم که سایت بورس را چک کنند و ببینند سهامی که خریده‌اند چقدر افزایش یا کاهش داشته و الان سهام خود را بفروشند و چه سهامی بخرند که سود کنند و خلاصه گاهی مثلاً یک ساعت به صفحه نمایش خیره می‌شد و بالا و پایین رفتن قیمت سهام‌ها را بررسی می‌کرد. از آن زمان من از این بازی فکری خوشم آمد!

بله، سرمایه‌گذاری در بورس یک بازی فکری بسیار پیچیده است!

اما با توجه به اینکه تجربه‌ای از جزئیات آن ندارم، می‌خواهم از شما مشورت بگیرم.

آیا شما تجربه سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟
اگر بله، لطفاً در مورد تجربه‌تان صحبت کنید.
آیا به من و امثال من که فرصت چندانی برای بررسی بورس نداریم و کارمان چیز دیگری است پیشنهاد می‌کنید که در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟
اگر بله، چطور شروع کنیم؟
چطور سهام بخریم؟ چطور بفروشیم؟
و خلاصه هر نکته‌ای را که به نظرتان می‌رسد لطفاً بیان کنید.

امیدوارم این مطلب به مرورِ زمان با تجربیات شما غنی‌تر بشود.

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند


...
نویسنده : عباس بازدید : 12 تاريخ : شنبه 27 خرداد 1396 ساعت: 3:04