Gboard؛ کیبورد گوگل بالاخره فارسی را پشتیبانی کرد! کار با آیفون تازه لذت‌بخش شد!!

ساخت وبلاگ
چکیده : امروز از آن روزهاست که دیگر انتظار ما اپلی‌ها تمام شد! دیگر من... با عنوان : Gboard؛ کیبورد گوگل بالاخره فارسی را پشتیبانی کرد! کار با آیفون تازه لذت‌بخش شد!! بخوانید :

امروز از آن روزهاست که دیگر انتظار ما اپلی‌ها تمام شد! دیگر منتظر هیچ چیز نیستیم!!

بعد از پشتیبانی RTL (راست به چپ نویسی) در تمام برنامه‌ها به خصوص اپلیکیشن Gmail، تنها چیزی که اپل کم داشت، تایپ گفتاری (یعنی خواندن متن و تایپ توسط گوشی) بود.

گوگل یک سالی بود که Gboard را برای iOS ارائه کرده بود و مدتی پیش امکان تایپ گفتاری را نیز به آن اضافه کرد اما مشکل این بود که متأسفانه در این مدت زبان Persian در حالت Coming soon بود و من بعد از هر آپدیت چک می‌کردم که ببینم بالاخره کِی فارسی اضافه می‌شود که امروز متوجه شدم در آپدیت اخیر، بالاخره کار تمام شد!

https://img.aftab.cc/news/96/Gboard.png

باور می‌کنید از سال ۸۹ تا حالا که من با خرید iPhone وارد دنیای اپل شده بودم، تا امروز ما ایرانی‌ها همیشه «منتظر» بودیم؟ مثلاً یک مدت منتظر بودیم که کیبورد فارسی به اپل اضافه شود، مدت‌ها طول کشید تا اضافه شود، بعد منتظر شدیم اپلیکیشن‌های اپل RTL را پشتیبانی کنند، سال‌ها طول کشید تا این اتفاق افتاد، بعد منتظر بودیم که فاصله مجازی به کیبورد اضافه شود (من خودم بدون فاصله مجازی نمی‌توانستم از کیبورد اصلی استفاده کنم)، بعدها اپل اجازه داد کیبوردهای Third-Party اضافه شوند و اپلیکیشن‌‌هایی مثل مداد و FarsTap و... این امکان را فراهم کردند (و من واقعاً از تولیدکننده FarsTap متشکرم که در این مدت با این کیبورد بسیار جالبش تمام نیازهای ما را برآورده می‌کرد)، بعد منتظر شدیم که تایپ صوتی اضافه شود (و من چند وقت پیش به تولیدکننده فارس‌تپ پیغام دادم که اگر می‌توانی تایپ گفتاری گوگل را هم به کیبورد اضافه کن که گفتند ظاهراً گوگل اجازه چنین کاری را نمی‌دهد) و امروز بالاخره انتظارها تمام شد و فکر نمی‌کنم دیگر فارسی‌زبان‌ها منتظر چیز دیگری باشند!؟

به هر حال، اگر شما هم اپلی هستید، کافی‌ست از AppStore برنامه Google یا GBoard را نصب کنید و سپس در تنظیمات گوشی به بخش Keyboards رفته و Google Keyboard را اضافه کنید. با این کار، کیبورد انگلیسی به دستگاه شما اضافه می‌شود. اگر روی علامت کره‌ی زمین دستتان را نگه دارید، Settings مربوط به کیبورد گوگل را خواهید دید. آن‌جا بروید و از بخش Languages زبان فارسی را اضافه کنید...

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، اگر روی کلید Space (فاصله) دستتان را کمی نگه دارید، می‌توانید به راحتی بخوانید و گوگل به بهترین شکل برایتان بنویسد! (طبیعتاً می‌دانید که اینترنت لازم است) یعنی آنقدر دقیق می‌فهمد و می‌نویسد که من حرصم در می‌آید!!!! هر چقدر می‌خوانید که یک غلط بنویسد می‌بیند سخت‌ترین لغات مثل MCITP را هم دقیق به فارسی می‌نویسد!!!!

- مزیت دیگر این کار اپل هم این است که دیگر شما نیازی به اضافه کردن چند کیبورد ندارید! می‌توانید هم کیبورد انگلیسی خودِ اپل را حذف کنید و هم کیبورد فارسی‌ای که تا امروز استفاده می‌کردید و کلاً فقط از Gborad استفاده کنید چون اجازه می‌دهد که تا ۳ زبان را اضافه کنید... (سرعت سوئیچ بین کیبوردهای گوگل کجا و سرعت سوئیچ بین کیبوردهای شرکت‌های مختلف)

- قابلیت تایپ Swipe هم دارد.
- قابلیت تایپ هوشمند (یعنی پیشنهاد کلمه ی بعدی) هم دارد، ‌هوشمندتر از چیزی که تصور می‌کنید! (گاهی یک جمله طولانی را با توجه به سابقه‌ی تایپ شما کامل می‌کند)
- امکان استفاده از شکلک هم به بهترین شکل داخل خودش هست.

 

هر چند این خبر، خبر خوبی بود، اما امروز دو گروه در ایران رسماً کار خود را از دست دادند:
۱- کسانی که انواع اپلیکیشن کیبورد را برای iOS تولید کرده بودند و از این راه کسب درآمدی داشتند.
۲- شرکت‌هایی که در کار بسیار پیچیده و گران‌قیمت تایپ گفتاری کار می‌کردند و نرم‌افزارهایی که گاهی تا ۵ میلیون تومان قیمت آن‌ها بود تولید کرده بودند.

بله، گوگل غولی شده است که دارد یک‌به‌یک بسیاری از شرکت‌ها را می‌بلعد!
جالب است بدانید که ما هم در آفتابگردان احساس خطر کرده‌ایم! این شرکت، پایش را در کفش ما هم کرده! گوگل Google Forms خود را طوری تغییر داده که می‌تواند یک سامانه برگزاری آزمون آنلاین بسیار جالب بشود! تمام امکاناتی که ما در تِستا پیاده‌سازی کرده بودیم را دارد یک‌به‌یک به آن اضافه می‌کند! [و البته خیلی مانده تا به تستا برسد ;) ]

به هر حال، امروز روز جالبی بود! من به شدت منتظر اضافه شدن تایپ گفتاری بودم که بالاخره انتظارهایم به پایان رسید...

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند


...
نویسنده : عباس بازدید : 7 تاريخ : پنجشنبه 5 مرداد 1396 ساعت: 6:16