Gamification (بازی‌گونه‌سازی) ؛ ایده‌ای که احتمالاً دنیا را فتح خواهد کرد!

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

سال گذشته برای صحبت در مورد رساله دکترا، پیش یکی از اساتید مطرح ایران رفتم. وقتی وارد اتاق ایشان شدم، دیدم سایت من را پیدا کرده بودند و پروژه‌ها و کارهایم را دیده بودند و آن لحظه‌ای که من وارد شدم، داشتند بازی «نیکا ۲» را بازی می‌کردند :)

در مورد موضوع پیشنهادی خودم صحبت کردم، اما ایشان پیشنهاد دادند که حالا که به قول خودشان «دستت پر است» و تجربه ساخت بازی و علاقه به این کار را هم داری، روی Gamification کار کن. من آنجا اولین بار بود این اصطلاح (که هنوز برایش یک معادل فارسی نداریم و همین «بازی‌گونه‌سازی» را هم من الان به مترجم گوگل پیشنهاد دادم) را می‌شنیدم... (جزئیات بقیه داستان بماند پس از تأیید نهایی موضوع و انجام کار روی آن)

چند روز پیش در درس «پیاده‌سازی مدل‌های تجارت الکترونیک» برای دانشجوها سیستم‌های ارتباط با مشتری (CRM) و پشتیبانی آنلاین را تشریح می‌کردم که در جستجوها برای یافتن یک نمونه سیستم رایگان که آن‌ها روی سایتِ پروژه‌شان نصب کنند، رسیدیم به سیستمی به نام Zurmo:

https://img.aftab.cc/news/96/zurmo.png

در صفحه اول سایت، کلمه Gamified (گِیمیفاید) برایم بسیار جالب بود! بیشتر بررسی کردم... در این سیستم آنطور که توضیح داده شده، پشتیبانی در کنار نوعی بازی انجام می‌شود! یعنی به طور مثال اگر یک پشتیبان، زودتر از دیگری به سؤال مشتریان پاسخ دهد یا مقالات آموزشی بیشتری در بخش پشتیبانی ایجاد کند یا بیشتر از بقیه لاگین باشد، امتیاز بیشتری می‌گیرد و با دیگر پشتیبان‌ها رقابت می‌کند و بعداً می‌تواند این امتیازات را تبدیل به پول یا کاربران می‌توانند تبدیل به کارت هدیه و خرید محصولات و تمدید پشتیبانی و... کنند.

https://img.aftab.cc/news/96/zurmo_gamification.png

در مطلب «آموزش مقدمات و توضیحاتی درباره زبان چینی» هم اشاره کردم و نشان دادم که آموزش به صورت بازی‌گونه چقدر جالب است و تحقیقات زیادی هم در این زمینه انجام شده که آموزشی که با بازی همراه باشد، برای کاربر، لذت‌بخش و تمایل برای ادامه دادن آن بیشتر خواهد بود.

به هر حال، ایده‌ی Gamification ایده بسیار جالبی به نظر می‌رسد که هر چند از گذشته نیز وجود داشته اما امروزه و با بازتر شدن دست طراحان وب، بیشتر نمود پیدا کرده است. اگر یک طراح نرم‌افزار یا هر محصول دیگری هستید، به این فکر کنید که چطور می‌توانید این ایده را با محصول خود ترکیب کنید و آن‌را «بازی‌گونه» (Gamified) طراحی کنید. فراموش نکنید که این ایده می‌تواند با هر محصولی ترکیب شود.

من از همین ترم سعی کرده‌ام پروژه دانشجویان را به سمت این موضوع پیش ببرم که امیدوارم نتایج آن‌را شاهد باشیم.

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند


...
نویسنده : عباس بازدید : 32 تاريخ : چهارشنبه 23 فروردين 1396 ساعت: 4:48

close
تبلیغات در اینترنت