Proja ؛ پروژا، سیستم مدیریت پروژه - هدیه آفتابگردان به مدیران پروژه‌ها به ویژه پروژه‌های نرم‌افزاری

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

ما تا به حال پروژه‌های مختلفی را عرضه کرده‌ایم که مهم‌ترینِ آن‌ها نُمرا و تِستا بوده است. اگر شما هم درگیر مدیریت پروژه‌های بزرگی مثل این دو باشید، قطعاً با یک چالش بزرگ مواجه هستید و آن، نیاز به سیستمی جهت ثبت و مدیریت مسائل (مشکلات، پیشنهادات، امکانات و...) مربوط به پروژه است.

برای مثال به تصویر زیر دقت کنید که یکی از فایل‌های حاوی مسائل مربوط به تستا را نشان می‌دهد!

https://img.aftab.cc/news/96/testa3_suggestions.png

برای نگهداری مشکلات و یا پیشنهادات و مواردی که باید در نسخه‌های بعدی در نظر گرفته شوند، مجبور بودیم از فایل وُرد استفاده کنیم و همانطور که مشخص است، برای نشان دادن اولویت کارها مثلاً از رنگ قرمز یا درشت کردن استفاده کرده‌ایم! خیلی از موارد هم روی کاغذ نوشته شده و خیلی از موارد در فایل‌های دیگر و ایمیل‌های مشتریان و ... پراکنده است!

به هر حال، این معضل به مرور با بزرگ‌تر شدن پروژه‌ها خودش را بیشتر نشان می‌داد؛ بنابراین، تولید یک سیستم مدیریت پروژه نرم‌افزاری در دستور کار قرار گرفت.

چندی پیش، در پایانِ دوره طراحی وب پیشرفته که در یکی از مؤسسات برگزار کردیم، دو دانشجوی برتر دوره (آقایان بهنام شهاب و حسن قنبری) خواستند که برای کسب تجربه بیشتر و دور نبودن از محیط کدنویسی، پروژه‌هایی را به آن‌ها بسپرم. به عنوان اولین پروژه، سیستم مدیریت پروژه را پیشنهاد دادم و پذیرفتند. با هم قریب به سه ماه مشغول بوده‌ایم و اکنون و بعد از زحمات بسیار و جلسات متعدد جهت تحلیل و رفع اشکال و... در شب میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع) این پروژه به عنوان یک عیدی به ایرانیان، آماده است:

https://proja.aftab.cc/img/proja.png

< Proja > : Project Management System

پروژا یا پروجا، یک سیستم مدیریت پروژه است؛ هر چند هدف اصلی آن مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری است اما برای مدیریت هر نوع پروژه‌ای قابل استفاده خواهد بود؛ چرا که تقریباً در هر پروژه‌ای مفاهیم ثابتی وجود دارد که در این سیستم در نظر گرفته شده است.

روال کار با Proja:

تقریباً در هر پروژه‌ای موجودیت‌های زیر وجود دارد:

۱- پروژه (Project): آن کار یا سیستمی که باید عرضه و در طول زمان نگهداری شود. (مثلاً پروژه تِستا یک نمونه پروژه است؛ یا پروژه ساخت یک پل)

۲- مسأله (Issue): هر چالشی که باید در مرحله‌ای از کارِ پروژه حل شود. (مثلاً «اتصال تستا به پنل پیامکی» یک نمونه ایشو یا مسأله است؛ یا «تخمین و تهیه سیمان مورد نیاز» در پروژه ساخت یک پل، یک ایشو است)

۳- مأموریت (Task): منظور از مأموریت، مجموعه مسائلی است که در یک فاز از پروژه انجام می‌شود. (برای مثال در مأموریت «تستا ۳.۵» در نظر گرفته می‌شود که ده مسأله به ترتیب اولویت انجام شود)

پروژا امکان مدیریت این موجودیت‌ها را با مشخصات مهم و مشترک آن‌ها فراهم می‌کند.

امکانات Proja:

ابتدا تصویری از صفحه اول پنل مدیریت:

(روی عکس‌ها کلیک کنید تا تصویر با ابعاد اصلی را ببنید)

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_1.png

۱- امکان ثبت پروژه:

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_2.png

۲- امکان ثبت مسائلی که باید حل شوند:

-- امکان ثبت فایل‌هایی که احیاناً کاربران در مورد آن مشکل ارسال کرده‌اند (اسکرین‌شات‌هایی که از مشکل گرفته‌اند یا طرح‌هایی که مد نظرشان بوده و روی کاغذ یا در وُرد ایجاد کرده‌اند)
-- امکان تعیین نوع مسأله (مثلاً این مسأله یک «باگ» است و یا یک «امکان جدید» و...)
-- امکان مدیریت نوع یا رسته مسائل (مثلاً ممکن است یک رسته به نام «مسائل آرشیوی» یا «مسائل غیرمهم» ایجاد کنید)
-- امکان تعیین زمان مورد نیاز و فوریت و پیچیدگی پیاده‌سازی آن مسأله و جستجو بر طبق آن‌ها! (شاید این مورد از کاربردی‌ترین امکانات باشد! خیلی راحت می‌توانید مسائل مربوط به یک پروژه را به ترتیب فوریت بچینید و آن‌ها که فوریت بیشتری دارند را در یک مأموریت زودهنگام پیاده‌سازی کنید)
-- امکان ثبت مشخصات کسی که آن امکان یا باگ یا مسأله را پیشنهاد یا گزارش کرده. (تا اگر لازم شد با او تماس بگیرید و توضیحات بیشتر را بپرسید...)
-- امکان ثبت تاریخ انجام شدن مسأله. (مسائلی که به عنوان «انجام‌شده» ثبت شوند دیگر چندان جلو چشم شما نخواهند بود...)

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_3.png

۳- امکان ثبت مأموریت:

در هر مأموریت، تعدادی مسأله را انتخاب می‌کنید که باید حل شوند.

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_4.png

۴- امکان گزارش‌گیری و چاپ مسائل مربوط به یک مأموریت:

اگر مثل من نیاز دارید که مسائل یک مأموریت پرینت گرفته شود و کنار دستتان باشد که دائم به آن‌ها نگاه کنید، ما آن‌را نیز تعبیه کرده‌ایم:

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_6.png

۵- امکان تعریف مدیران مختلف با دسترسی‌های مختلف:

به سطح دسترسی‌ها دقت کنید که علاوه بر مدیران یا همکارانی که به منوهای مختلف دسترسی داشته باشند، می‌توانید مدیران یا همکارانی تعریف کنید که به مأموریت خاصی دسترسی داشته باشند و با هم روی آن مأموریت کار کنند تا تمام شود!

https://proja.aftab.cc/img/screenshot/proja_screenshot_5.png

۶- نکات و امکانات دیگر:

-- پروژا هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین قابل استفاده است. اگر می‌خواهید همه جا به اطلاعاتتان دسترسی داشته باشید، در بخشی از سایت خود آن‌را نصب کنید و به صورت آنلاین کارها را مدیریت کنید و اگر می‌خواهید روی سیستم خود آن‌ها را داشته باشید، به راحتیِ یک دابل کلیک، پروژا را اجرا و پروژه‌ها را مدیریت کنید...
-- پروژا، ریسپانسیو است و به زیبایی و روانی کامل در موبایل قابل مشاهده است؛ دقیقاً مانند یک App برای موبایل شما.
-- امکان ثبت پیش‌نویس از چیزهایی که به طور لحظه‌ای به ذهنتان می‌رسد.

Proja امکانات ریز و درشت دیگری (مانند جستجوهای قوی بر اساس اکثر فیلدها) دارد که بهتر است خودتان تجربه‌شان کنید.

دانلود Proja :

هر چند زحمات زیادی برای این پروژه کشیده شده است اما ما این پروژه کاربردی و مهم را نیز مانند دیگر محصولاتمان یعنی تستا ۲، نمرا ۲، بوکفا ۲، پارس‌خوان و... به صورت کاملاً رایگان عرضه می‌کنیم.

اگر Proja را برای نصب روی سایت نیاز دارید (اسکریپت تنها) اینجا کلیک کنید. (حجم: ۱.۵ مگابایت)

اگر Proja را برای اجرا روی کامپیوتر نیاز دارید (اسکریپت و WAMP) اینجا کلیک کنید. (حجم: ۴۷ مگابایت)

راهنما:

اگر برای نصب روی سایت می‌خواهید، نصب آن دقیقاً مانند نصب هر اسکریپت دیگری است. مثلاً ویدئوی نصب تستا ۳ را ببینید و طبق آن نصب کنید.
اگر فایل دوم را دانلود کرده‌اید، فقط کافی‌ست آن را با نرم‌افزاری مثل 7zip یا WinRAR از حالت فشرده خارج کنید و روی Proja.exe دابل کلیک کنید تا برنامه اجرا شود. حالا مرورگر خود را باز کنید و تایپ کنید localhost و اینتر را بزنید تا Proja باز شود. (نام کاربری مدیر: admin رمز عبور: 123456)

پشتیبانی:

می‌توانید سؤالات خود را در این انجمن مطرح کنید تا ما یا کاربران دیگر به آن رسیدگی کنیم. اما در کل با توجه به رایگان بودن سیستم، انتظار پشتیبانی لحظه‌ای نداشته باشید.

تشکر:

از دوستان و همکارانی که از مرحله تحلیل تا پایان کار که طراحی لوگو و انتخاب نام و... بود با ما همکاری کردند بسیار متشکرم. به ویژه از بهنام شهاب و حسن قنبری عزیز که بیشتر زحمت‌ها به دوش این دو عزیز بود.

خوشحالم که یک محصول خوب دیگر به محصولات آفتابگردان اضافه شد و من شک ندارم که این محصول به مدیران پروژه‌ها کمک فراوانی خواهد کرد و پروژه‌ها را منظم‌تر و بهتر از قبل پیش خواهد برد.

منتظر پروژه‌های بعدی آفتابگردان باشید ;)

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند


...
نویسنده : عباس بازدید : 15 تاريخ : يکشنبه 26 آذر 1396 ساعت: 2:15

close
تبلیغات در اینترنت