چند نکته کوچک و پراکنده: SwiftKey بهتر از GBoard / تمدید کارت عابربانک با شماره قبلی و...

ساخت وبلاگ
چکیده : چند تجربه جدید کوچک کسب کرده‌ام که بد نیست در قالب یک مطلب به اشتراک بگذارم:۱- بهترین کیبورد فارسی ب... با عنوان : چند نکته کوچک و پراکنده: SwiftKey بهتر از GBoard / تمدید کارت عابربانک با شماره قبلی و... بخوانید :

چند تجربه جدید کوچک کسب کرده‌ام که بد نیست در قالب یک مطلب به اشتراک بگذارم:

۱- بهترین کیبورد فارسی برای iOS

من دائم در حال تایپ هستم! اکثراً با گوشی و بقیه با کامپیوتر. بنابراین جای تعجب نیست که وقتی «فارسی» را در آفتابگردان جستجو کنی از حدود ۱۵ سال پیش تا حالا یک خروار مطلب درباره تایپ و نگارش فارسی پیدا کنی! (از زمانی که نمی‌شد در Gmail ایمیل راست به چپ نوشت تا امروز که با GBoard می‌شود فارسی خواند که او تایپ کند!)

به هر حال، در مطلب «Gboard؛ کیبورد گوگل بالاخره فارسی را پشتیبانی کرد!» گفته بودم که از روزی که آیفون ارائه شده است (و چه بسا از روز اولی که کامپیوتر اختراع شده است) ما ایرانی‌ها همیشه منتظر بوده‌ایم! منتظر پشتیبانی کامل و تمیز زبان فارسی در iOS و دیگر برنامه‌های کامپیوتری.

در آن مطلب گفته بودم که GBoard با پشتیبانی کامل از زبان فارسی و تایپ گفتاری فارسی، انتظارها را پایان داد اما حقیقتش را بخواهی باز هم نواقصی در آن دیدم (و البته بیش از ۵ بار به تیم پشتیبانی آن‌ها Feedback فرستادم که این مشکلات را رفع کنند اما هنوز نکرده‌اند) که امروز مجبور شدم سری به SwiftKey بزنم (یک متخصص باید هر بار نرم‌افزارهای مختلف را تست کند و پیشرفت‌های آن‌ها را زیر نظر داشته باشد)؛ کیبوردی که روزی که ارائه شد با توجه به هوش مصنوعی به کار رفته در آن جهت پیش‌بینی چیزی که می‌خواهید تایپ کنید، یک انقلاب به پا کرد!

https://img.aftab.cc/news/96/swiftkey.jpg

خوشبختانه خیلی پیشرفت‌های خوبی داشته. تست‌های من می‌گوید این کیبورد در حال حاضر از نظر تایپ کشیدنی بسیار بهتر عمل می‌کند. مثلاً اگر دست خود را به صورت «میشود» بکشید، خودش فاصله مجازی را تایپ خواهد کرد: «می‌شود» در حالی که کیبورد گوگل در زمینه فاصله مجازی دو سه مشکل بزرگ دارد که طراحان بخش فارسی آن فعلاً خواب مانده‌اند...

به هر حال، من کیبورد SwiftKey را با دو زبان فارسی و انگلیسی اضافه کردم و کیبورد گوگل را هم همینطور. اگر خواستم بخوانم که بنویسد، می‌روم سراغ کیبورد گوگل اما برای تایپ کشیدنی، از SwiftKey استفاده می‌کنم.

(خیلی عجیب است که خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند «تایپ کشیدنی» چیست! وقتی با سرعت برق جلو برخی از آن‌ها تایپ می‌کنم، می‌گویند این چه امکانی است؟ از کجا بخریم!؟)

۲- یک پورت درست کار نمی‌کند؟ شاید آشغال در آن باشد!

حدود یک سال بود که وقتی کابل شارژر آیفون را متصل می‌کردم، بازی در می‌آورد! بار اول نمی‌شناخت، باید می‌کشیدم و دوباره با سرعت می‌زدم یا گاهی سوکت را آنقدر تکان می‌دادم تا شارژ شروع شود! در این مدت دائم اپل را (که این روزها به خاطر لو رفتن چیزی که من در آیفون ۴ تجربه کردم و به همه می‌گفتم اما کسی باور نمی‌کرد، یعنی کاهش عمدی سرعت آیفون‌های قدیمی برای مجبور کردن کاربر به خرید آیفون جدید، خیلی اعصابم از دستش خرد است) ناسزا می‌گفتم و تعجب می‌کردم که اپل با آن همه تست به این نتیجه نرسیده بود که این سوکت شارژِ کوچک به مرور لق خواهد خورد؟

چند روز پیش متوجه شدم که سوکت به سختی داخل می‌رود، به داخل آن شک کردم! با سوزن به جانش افتادم، فهمیدم که: ای دل غافل! داخل آن پر است از آشغال شبیه به پنبه که جلو اتصال سوکت به پین‌های پورت را می‌گرفته!! کلی آشغال در آوردم! حالا با کمال صحت، کابل متصل می‌شود و شارژ بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود!

این هم تجربه جالبی بود که البته یک سال برای به دست آوردنش رنج کشیده‌ام!!! :)

۳- اعتبار کارت عابربانک شما تمام شده و آن شماره کارت را همه جا پخش کرده‌اید؟ همان شماره را تمدید کنید!

اگر شماره کارت بانکی شما در کارهای تجاری استفاده شده باشد و آن را بین خریداران پخش کرده باشید، یکی از معضلات شما این است که اعتبار کارت بانکی‌تان تمام شود و مجبور به تمدید باشید! فقط خواستم بگویم که اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید به بانک بگویید که همان شماره کارت قبلی را برایتان تمدید کند، همین!

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند


...
نویسنده : عباس بازدید : 11 تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1396 ساعت: 7:52